o Aloe Vera
Prečo Aloe Vera?
Aloe je legendárna rastlina, ktorú už v minulých civilizáciách označovali ako zázračnú. Jej divoká krása a terapeutické vlastnosti jej prisúdili punc legendárnosti. Je skutočne jedným z najúžasnejších darov prírody...
Prvá písomná zmienka o liečivých účinkoch aloe sa nachádza na hlinených doštičkách z obdobia vlády sumerského kráľa Arkada zo 4. tisícročia p. n. l. Traduje sa, že za svoju krásnu pleť kráľovná Kleopatra ďakovala prípravkom z aloe. Slávny grécky lekár Hippokrates žijúci v 5. až 4. storočí p. n. l. prípravky z aloe používal na liečbu mnohých ochorení, najmä črevných, žalúdočných ale aj nádorových. Z údajov z posledných rokov je zaujímavý údaj Carla Millera Kenta, že prípravky z aloe boli súčasťou liekov nachádzajúcich sa na palube kozmickej lode, ktorá v r.1969 pristála na Mesiaci.
Čo Aloe vera obsahuje a ako pôsobí?
- veľké množstvo minerálnych látok, predovšetkým makroelementy (vápnik, fosfor, sodík, draslík atď.)
- vitamíny - hlavne antioxidanty (látky brániace bunky pred pôsobením škodlivých kyslíkových radikálov), teda vitamínu C, A a E. Zo skupiny vitamínov B najmä vitamín B 12, pretože jeho výskyt je bežný iba v potravinách živočíšneho pôvodu
- saponíny - majú nielen čistiacu schopnosť (najmä v oblasti črevných klkov), ale aj antimikrobiálne účinky
- lignín - pripisuje sa mu schopnosť prenikať do hĺbky kože a slizníc. V miestach aplikácie potom aloe pôsobí ako anestetikum, zmierňuje bolesti aj hlboko pod povrchom tela, napr. vo svaloch, kĺbových spojeniach a pod.
- 18 aminokyselín (základné stavebné jednotky bielkovín), z toho 8 esenciálnych (t.j. takých, ktoré si organizmus nevie vyrobiť sám).
Aloe má protizápalové účinky. Pracuje podobne ako steroidy, ale bez vedľajších účinkov. Pôsobí ako prírodný zvlhčovač, dodáva vlhkosť všetkým vrstvám kože. Zvyšuje normálne bunkové množenie, čím urýchľuje regeneračnú fázu hojivého procesu. Šťava z aloe pôsobí dezinfekčne, antibioticky, protizápalovo a zastavuje krvácanie. Z uvedených dôvodov sa prípravky z aloe osvedčili aj pri popáleninách, ale aj iných druhoch poškodenia kože. V ľudovom liečiteľstve sa aloe odpradávna používalo ako prirodzené preháňadlo, ale aj pri chorobách sprevádzaných opačnými chorobnými príznakmi - hnačkami, napr. pri zápaloch čreva. Popísané sú aj skúsenosti so zmierňovaním problémov pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika. Z ochorení tráviaceho ústrojenstva sa aloe osvedčilo aj pri ochoreniach pečene (najmä pri jej zápaloch), pri ochoreniach podžalúdkovej žľazy, žlčníka a podobne. Z ochorení látkovej premeny sú známe vynikajúce výsledky napríklad pri cukrovke.