Zazimuj si záhradu :D
Na príchod mrazov treba pripraviť trávnik, zeleninové hriadky, ale aj výsadbu stromov, okrasné záhony a terasu. Čím dôkladnejšie sa postaráte o to, aby ste pripravili záhradu na zimný odpočinok, tým viac od nej môžete očakávať v budúcoročnej sezóne.
Obdobie vegetačného pokoja je dôležité nielen pre rastliny, ale aj pre pôdu. Znamená pre ne oddych, počas ktorého zregenerujú svoje sily.
Pôda čerpá v celej svojej hĺbke vlahu a spracúva zásobu organických živín, pletivá rastlín pomalým tempom vyzrievajú a pripravujú sa na budúcoročnú reprodukciu. To si však vyžaduje dôkladnú jesennú prípravu.
1. Trávnik musí zosilnieť
S príchodom jesene trávnaté porasty menia svoju stratégiu prežitia. Namiesto toho, aby investovali energiu do intenzívneho rastu stebiel, snažia sa rozširovať trsy a koncentrovať energiu v podzemných častiach. Preto treba upraviť ich výživu. S dusíkatým hnojením je koniec a k slovu sa musia dostať hnojivá s vyšším podielom draslíka a fosforu. Posilnia rast koreňového systému a prispejú k zosilneniu a zahusteniu porastu. Tomu prispieva aj útlm v intenzite kosenia.
Jednoročné buriny s príchodom zimy umierajú. Ostatné sa však zazimujú rovnako ako trávnatý porast. Preto je jesenné obdobie najlepším časom pre ich trvalé odstránenie. Účinok herbicídov v období spomaleného rastu klesá a tak je vhodné skombinovať ich s mechanickým odstraňovaním. Existuje mnoho nástrojov, ktoré vytiahnu buriny s väčšinou ich koreňového systému. S nožom sa púšťajte iba do tých najmenších plôch.
2. Prevzdušnenie pomôže koreňom
Pôda prekrytá hustým porastom stráca kontakt so vzduchom a postupne klesá aj jej schopnosť absorbovať zrážkovú vodu. Korene trpia a bez prísunu vzduchu je ich regenerácia pomalšia. Preto netreba ani v jesennom období zabudnúť na prevzdušňovanie trávnika.
Je iba na vás, či sa rozhodnete pre vertikutáciu, alebo sa chopíte prevzdušňovacích vidiel, ktoré otvoria nové kanály v trávnatej mačine. Pieskový presyp zvýši priepustnosť zeminy, dôkladná vertikutácia odstráni nielen mŕtve časti trsov trávy, ale aj bariérovú vrstvu machu.
Pri zarezávaní okrajov trávnika je vhodné dosievaním odstrániť defekty, ktoré vznikli pri letnom užívaní trávnatej plochy. Od jesenného zahusťovacieho výsevu síce nie je možné očakávať okamžité zázraky, získate však dostatočný predstih na to, aby v jarnom období zmizli defekty o poznanie rýchlejšie.
3. Preč so všetkým, čo prospeje plesni
Snežná pleseň je pre trávnik čoraz väčším postrachom a meniaca sa klíma tomu len prospieva. Preto je vhodné pred príchodom prvého snehu vyhrabať z porastu všetky organické materiály, či už ide o lístie, zvyšky zaschnutej buriny, alebo machový podrast.
Čím menej živín pre zimnú fuzariózu na trávnatej ploche zostane, tým budú na jar napáchané škody menšie. Ak je však váš trávnik v rizikovej zóne a každoročne bojujete s jeho poškodením, k jesennej údržbe patrí aj použitie fungicídov.
Znížiť treba aj samotnú záťaž trávnika. Mokré jesenné počasie znižuje pevnosť podkladových vrstiev a zašliapané trsy veľmi rýchlo hynú. Opatrnosť je na mieste aj pri ranných prízemných mrazoch, keď sa porast láme a vytvára živnú pôdu pre hubové ochorenia.
4. Tráva nesmie dusiť stromy
Prichádza nielen obdobie jesenného rezu drevín, ale aj čas, keď treba obnoviť misky pod korunami ovocných stromov. Plytké kyprenie kopírujúce plochu koruny zaistí prevzdušnenie koreňov a odstránenie trávnatého porastu zabezpečí lepší prísun zrážok v zimných mesiacoch.
Je výhodné spojiť kyprenie s hnojením organickými hnojivami. Najväčší dôraz treba venovať okrajovým častiam, v ktorých sa nachádza najviac vlásočnicových koreňov. Čím menej bude podrast konkurovať stromu, tým viac úžitku od neho možno očakávať. Ak ste misky doposiaľ podceňovali a nechali ste trávu, aby dusila rast ovocných drevín, nezabudnite na ich pravidelné obnovovanie v nasledujúcich sezónach.
5. Výsadbu chráňte pred zverou
Mladú výsadbu a dreviny v rizikových zónach treba chrániť proti obhrýzaniu zverou. Existuje množstvo bariér od chemických prípravkov až po mechanické zábrany.
Najosvedčenejšie je však kovové pletivo, ktoré pri mladých stromčekoch môže slúžiť aj ako kôš na ochrannú vrstvu lístia. To zamedzí vzniku mrazových trhlín, ktorým však možno predchádzať náterom roztoku vápenného hydrátu vo vode. Biely povlak ničí machy a lišajníky, odráža silné slnečné lúče a chráni kmeň pred namrznutím.
6. Menej otužilým stromom treba pomôcť
Ak ste minulý rok utrpeli škody pri nárazovom mokrom snehu, ktorý polámal konáre na všetkom, čo mu prišlo do cesty, nezabudnite na to, aby ste vyviazali konáre tují do kužeľov. Menej otužilé dreviny ochráni nástielka z lístia či zabalenie do jutovej, alebo netkanej textílie. A aby ste nezabudli na poslanie drevín v zimných mesiacoch, umiestnite na ne kŕmidlá pre vtáčatá.
Pozornosť treba venovať aj zhromažďovaniu lístia napadnutého hrdzou a ovociu s moniliózou. Ak nekompostujete teplou metódou a vyhýbate sa používaniu vápna v komposte, vyvezte ich radšej na obecnú skládku bioodpadov.
7. Buriny na záhone nesmú zostať
Po zbere zeleniny z hriadok sa treba postarať o to, aby si pôda v zimných mesiacoch oddýchla. Treba jej dodať odčerpané živiny a pripraviť ju tak, aby načerpala zásobu vody na novú sezónu a využila mráz na zlepšenie svojej štruktúry. V prvom kroku sa však treba zbaviť vytrvalých burín. Obzvlášť tých, ktoré sa rozmnožujú koreňovými odrezkami. Čím viac sa vám ich podarí zo záhonov odstrániť, tým bude ich populácia viac pod kontrolou.
Začnite vnímať hriadky ako celok a myslite na to, že chodníčky patria každý rok na nové miesto. Preto ich pri hnojení nevynechávajte z hry. Rozhádžte po celej ploche kompost, pridajte živiny vo forme vyzretého hnoja a zbavte sa na ploche trávy z posledného kosenia a lístia z orecha, ktorému sa v komposte darí rozkladať iba pomaly.
Tesne pred príchodom mrazov sa treba pustiť do rýľovania. Veľké hrudy, ktoré vznikli spracovaním pôdy na hĺbku rýľa, otvoria vode a vzduchu cestu do hlbších vrstiev a vzniknuté dutiny zachytia zimnú zrážkovú vodu. Pomôže aj mráz. Ten postupne rozdrobí hrudy na menšie časti, ktoré bude možné na jar zapracovať do roviny. Prevrátená zemina schová semienka burín do neaktívnej hĺbky a prispeje k nižšej populácii zimujúcich škodcov. Čím neskoršie sa rozhodnete rýľovať, tým viac škodcov zničíte. :)