Elixír mladosti
Elixír mladosti
Rastlina pochádzajúca z južných oblastí Číny nemá oficiálny slovenský názov. Niektoré záhradníctva ponúkajú jej sadenice ako päťlistý ženšen či jiaogulan. Pod týmto názvom sa dá kúpiť aj čaj z tejto rastliny.
Na základe niekoľkoročných vedeckých výskumov ju zaradili medzi najzdravšie a najliečivejšie bylinky na svete. Patrí do kategórie antioxidantov, adaptogénov, harmonizátorov a antistresorov, čiže medzi rastliny, ktoré pozitívne vplývajú na celý ľudský organizmus. Obsahuje až štyrikrát viac liečivých látok ako koreň ženšenu, najmä saponínov, unikátnych látok s jedinečnými liečivými účinkami.
Potvrdilo sa, že reguluje krvný tlak, hladinu cholesterolu i cukru, pozitívne pôsobí na vylučovací systém, ako aj na ženské reprodukčné orgány, podporuje dýchacie ústrojenstvo, zvyšuje imunitu a odolnosť tela proti stresu, chráni pečeň pred toxickými látkami, napomáha dlhovekosť. Vďaka týmto a ďalším liečivým účinkom dostala aj ďalšie pomenovanie – rastlina nesmrteľnosti.
Chutný čaj
V južných provinciách Číny si ľudia od nepamäti pripravujú čaj z lístkov – pijú ho ráno pred prácou na posilnenie, povzbudenie a zlepšenie fyzickej kondície, ale aj každý večer na uvoľnenie a upokojenie. Za pozornosť stojí, že tamojší obyvatelia sa dožívajú nadpriemerne vysokého veku, preto rastlinu považujú za liek proti starnutiu.
Čaj je možné pripravovať z čerstvých, ale aj zo sušených lístkov, lepší je však z čerstvých. Má špecifickú jemnú, mierne sladkastú chuť, príjemnú vôňu a žltozelenú farbu. Pôsobí veľmi osviežujúco. Stačí zobrať niekoľko lístkov a zaliať horúcou, nie však vriacou vodou a nechať vylúhovať asi päť minút. Na dochutenie môžeme pridať napríklad trochu mäty. Výborne chutí s ľadom. Množstvo šálok nie je obmedzené, no odporúča sa piť minimálne štyri šálky denne.
Spôsob pestovania
Táto mrazuvzdorná trvalka patrí do čeľade tekvicovitých. V literatúre sa uvádza, že znesie mrazy do -15 až -20 °C, preto ju môžeme celoročne pestovať aj vonku. Na jeseň nadzemné časti zvädnú a listy opadnú, prezimujú len korene. Na jar potom opäť začne rásť. Vyhovuje jej slnečné až polotienisté stanovište, najlepšia je východná strana pri opore, napríklad pri pergole či plote. Rastie rýchlo a bujne, počas leta vyrastie asi do dvoch metrov a vytvorí množstvo výhonkov. Môžeme ju pestovať aj vo väčšom črepníku, v ktorom tiež vyžaduje oporu, alebo ju zasadíme do závesnej nádoby a necháme prevísať cez okraje. Pravidelne polievame, ale dávame pozor, aby sme ju nepreliali, počas sezóny prihnojujeme.
Ak sa rastlinu na zimu rozhodneme preniesť do domu, môžeme ju umiestniť napríklad v zimnej záhrade alebo v miestnosti, kde sa nekúri a teplota sa pohybuje okolo 5 °C. Vhodné je občasné rosenie a zalievanie. Keď ju pestujeme v izbe, kde je vyššia teplota, rastie ďalej a lístky môžeme používať počas celého roka.
Túto rastlinu si môžeme veľmi jednoducho rozmnožiť; stačí odrezať výhonok a zapichnúť do pôdy. Už po týždni zistíme, či sa výhonok prijal.
Tip záhradkára
Lístky sa dajú konzumovať aj čerstvé, stačí ich jednoducho požuť alebo pridať do šalátov. Pochutia si na nich i menšie domáce zvieratká, ako sú napríklad škrečky.