správna starostlivosť zima
26. 1. 2012
Správna starostlivosť v zime
Tak ako sa leto považuje za obdobie hojnosti a nadbytku, je zima aj pre izbové rastliny v mnohých smeroch obdobím pokoja alebo dokonca nedostatku. Keď budete k svojim rastlinám všímaví a vnímaví a vypestujete si cit pre včasné uvedomenie si ich aktuálnych potrieb, zostanú zdravé aj v tomto kritickom období.
ZIMNE OBDOBIE -ŽIADNY PROBLÉM
Pre väčšinu izbových rastlín má počas zimy veľký význam pozvoľná zmena teploty, prísun svetla, vody a živín. Niekoľkodenný pokles teploty spôsobuje, že Aeshcyanthus sp. vytvorí kvety; na tvorbu kvetov klíviečervenej prispieva obmedzenie zalievania a hnojenia. Všeobecne pre izbové rastliny v zimnom období predstavujú dosť veľký problém vykurované, slabo osvetlené miestnosti.
NA ČO SI TERAZ MUSÍTE DÁVAŤ POZOR
Rastliny, ktoré ste mali počas leta pod šírym nebom, zase pomaly privykajte na úplne iné stanovište v dome. Predovšetkým svojich zverencov, ktorí pookriali na „letnom byte", dôkladne prezrite, všímajte si najmä prítomnosť škodcov, špeciálne vošiek (Aphidoidea) na nadzemných častiach a lariev nosánika ryhovaného(Otiorrhynchus sulacatus) v koreňovej sústave. Izbové rastliny roztrieďte podlá ich nárokov. Niektoré si vyžadujú obdobie pokoja, teda chladnejšie stanovište. Tie postavte do vhodných miestností - najvhodnejšie sú svetlé okná orientované na sever. Rastliny, ktoré si vyžadujú viac svetla, prisuňte bližšie k oknu a overte si, či na zabezpečenie tieňa bude potrebná záclona. Pre kvetiny naaranžované spôsobom, ktorý neumožňuje s nimi ďalej manipulovať, je vhodné nainštalovať osvetľovacie telesá. Pre tropické rastliny, ktoré tvoria hlavnú časť izbvých rastlín, sa odporúčadoplnkové osvetlenie: v októbri tri hodiny, v novembri štyri, v decembri šesť, v januári štyri, vo februári štyri a v marci tri hodiny. Toto svetlo navyše môžete rastlinám poskytnúť napr. aj v období, keď sa dodáva lacnejší nočný prúd.
Pri zimnom vetraní miestnosti nezabudnite, že prúdiaci čerstvý vzduch ľahko zapríčiní namrznutie izbových rastlín.
Rastliny na okenných parapetoch a na vykurovacích telesách sú, naopak, vystavené prúdu horúceho vzduchu od kúrenia, ktorý pôsobí ako fén. Takým stanovištiam sa radšej vyhýbajte, citlivejšie rastliny častejšie zahmľujte, alebo ich umiestnite do zvláštnej misky, naplnenej malými kamienkami alebo keramzitom a zaliatymi vodou, ktorá je prikrytá mriežkou. Špeciálne podmienky v miestnostiach, v ktorých je v zimnom období vlhko a teplo, pôsobia priaznivo na rozvoj škodcov. Najmä v prechodnom predjarnom období sa zvyšuje možnosť výskytu vlnačiek (Schizoneurinae), štítničiek (Diaspididae) a listových vošiek {Aphidoidea). Roztočce {Tetranychidaé} sa objavujú najmä v miestnostiach so suchým a teplým vzduchom. Koncom februára a začiatkom marca dávajte pozor na zvyšujúcu sa intenzitu svetla, najmä na poludnie. Niekedy je nevyhnutné rastliny radšej zatieniť, aby ich nepopálili slnečné lúče. Teraz začína aj obdobie vhodné na presádzanie rastlín.